چگونه در هنگام سخنرانی کردن پرانرژی باشیم؟

چگونه در هنگام سخنرانی کردن پرانرژی باشیم؟

چگونه در هنگام سخنرانی کردن پرانرژی باشیم؟

چگونه در هنگام سخنرانی کردن پرانرژی باشیم؟

چگونه در هنگام سخنرانی کردن پرانرژی باشیم؟

چگونه در هنگام سخنرانی کردن پرانرژی باشیم؟ آیا می‌دانید افرادی که باانرژی هستند دوست‌داشتنی‌تر به نظر می‌رسند؟ آیا می‌دانید که انسان‌های با شور و شوق بیشتر افراد دیگر را جذب می‌کنند و مثل آهن‌ربا عمل می‌کنند؟

پس اگر می‌خواهید در سخنرانی بدرخشید و مخاطب خود را جذب کنید اولین کاری که باید بکنید این است که با سطح انرژی بیشتری روی سن حضور پیدا کنید شما علاوه بر اینکه باید ازلحاظ محتوا و مطالبی که می‌خواهید ارائه دهید تا حد زیادی مسلط باشید باید به مقولهٔ انرژی و شور و اشتیاق خودتان نیز به موضوع توجه کافی کنید.

 

کسانی هستند که تحصیلات عالیه ندارند و یا اینکه در حد معمولی هستند اما در هنگام سخنرانی آن‌قدر محتوای سخنرانی خود را با شور و اشتیاق و باانرژی بیان می‌کنند که تمام مخاطبان را مجذوب خودشان می‌کنند و با این کار می‌توانند خیلی از نقطه‌ضعف‌های خود را پوشش دهند. در مقابل کسانی هستند که محتوای عالی تهیه می‌کنند اما چون خودشان اشتیاق کافی به موضوع نشان نمی‌دهند باعث می‌شوند که مخاطب نیز مجذوب صحبت‌های آن‌ها نشوند.

آیا شبیه کسی هستید که صبح جمعه خواب‌آلود از خواب بیدار شده است یا اینکه بسیار پرطراوت، مشتاق و هیجان‌زده ظاهر می‌شوید و قصد دارید که سخنرانی‌تان را با حضار به اشتراک بگذارید؟ همهٔ ما از مصاحبت با افراد پرانرژی لذت می‌بریم. انرژی، فرد را دوست‌داشتنی می‌کند و این دوست‌داشتنی بودن، عاملی مهمی است که می‌توانیم افراد را در ارتباطاتمان متقاعد کنیم. بسیاری از افراد در هنگام سخنرانی و حتی د ر شغل خود داشتن این سطح از انرژی موردنیاز برای ایجاد اشتیاق در مخاطبانشان را کم‌اهمیت می‌پندارند. سخنرانانی که حضار را مهیج می‌کنند افرادی پرانرژی هستند که حتی از افراد دیگری که روی سن حضور پیدا می‌کنند مثل مجری‌ها، نیز پرانرژی‌ترین افراد محسوب می‌شوند.

سخنرانی کردن پرانرژی – ترک منطقهٔ آرامش خودتان

شما چگونه بدون آن‌که انرژی داشته باشید، سطح مناسبی از آن را بروز می‌دهید؟ با سنجیدن خود بر اساس یک مقیاس انرژی می‌توانید سطح انرژی خود را مطابق میل خود تغییر دهید. در این مقیاس هر چه عدد بزرگ‌تر باشد، سطح انرژی شما بیشتر خواهد بود.

یک مقیاس یکتا ده را برای خود در نظر بگیرید. شمارهٔ یک را فردی بسیار خواب‌آلود و شمارهٔ ده را فردی بسیار پرانرژی، یک سخنران انگیزشی مانند دکتر علیرضا آزمندیان در نظر بگیرید. اکنون شما خودتان را در کجای این مقیاس می‌بینید؟

اگر پاسخ شما مثلاً سه باشد برای رسیدن به مقیاس بالاتر، هفت، هشت یا نُه باید چه حسی داشته باشید؟ بیایید باهم امتحان کنیم؟ اکثر ما ظرفیت زیادی برای افزایش سطح انرژی خودداریم.

انرژی به‌سختی قابل توصیف است اما هنگامی‌که آن را ببینید، درکش می‌کنید. یک نفر مثل آقای دکتر آزمندیان و یا یک مجری تلویزیونی مثل آقای شهریاری را در نظر بگیرید هرکدام باانرژی صحبت می‌کنند، اما به شیوه‌های مختلف.

تمرین ترک منطقهٔ آرامش

سخنرانی کردن پرانرژی – این تمرین را امتحان کنید. چند دقیقه از ارائهٔ خود را درزمانی که به‌طور عادی آن را ایراد می‌کنید، ضبط کنید. آن را تماشا کنید، بهتر است همراه با یک شخص دیگر باشید. از او بپرسید که شما ازنظر مقیاس در چه جایگاهی قرار دارید؟

دوباره آن را امتحان کنید این بار از منطقهٔ آرامش خودتان خارج شوید. برای این کار این سه کار را انجام دهید. اول، صدایتان را بالا ببرید. دوم، از حرکات دست استفاده کنید. سوم، لبخند بزرگی بر چهره داشته باشید. با انجام این سه کار به سراغ شیوه‌ای از ارائه بروید که در صورت صحبت کردن به آن نحو، احساس راحتی نخواهید داشت.

حالا دوباره ارائهٔ خود را تماشا کنید خواهید، انرژی شما تأثیرگذار خواهد بود و خودتان به این نکته پی خواهید برد. بیشتر سخنرانان انرژی‌ای را که می‌توانند د ر طول یک ارائه بروز دهند، دست‌کم می‌گیرند و هنگامی‌که از آن‌ها خواسته می‌شود در این زمینه پیشرفت کنند و منطقهٔ آرامش خود را ترک گویند، آن‌ها از این مسئله استقبال می‌کنند.

انرژی خودتان را دست‌کم نگیرید، سطح آن را با مواردی که در این مقاله بدان اشاره شد، بالا ببرید تا تفاوت کیفیت بین سخنرانی‌های قبلی و جدید خود را مشاهده کنید؛ و در پایان به این نکته توجه داشته باشید که شما می‌خواهید دوست‌داشتنی باشید و دیگران را متقاعد کنید. به نگرانی‌های مربوط به کمبودها و ضعف‌های خود توجه نکنید و با ایجاد شور و شوق در سخنرانی‌های خودتان این موارد را از تیررس نگاه حضار خارج کنید و متوجه این موضوع باشید که هیچ‌چیز جای یک ارائهٔ پرانرژی و مشتاقانه را نمی‌گیرد.

سپاسگزارم – علی پیشدار

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *