چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم؟

چگونه اعتمادبه نفس بالایی داشته باشیم؟

چگونه اعتمادبه نفس بالایی داشته باشیم؟

اعتمادبه نفس – چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم ؟ مقولهٔ اعتمادبه‌ نفس ازآنجا مهم است که در هر کاری نیازمند آن هستیم. در تفکر بسیاری از افراد، اعتمادبه‌نفس به‌مانند متاعی است که می‌توان آن را از بازار تهیه کرد و مورداستفاده قرار داد؛ اما این‌یک توهمی بیش نیست؛

اما در اینجا دو سؤال مطرح می‌شود که:

اولاً؛ چگونه می‌توان این اعتمادبه‌نفس را به دست آورد؟ و

ثانیاً؛ آیا این اعتمادبه‌نفسی که مثلاً در سخنرانی و فن بیان و مهارت‌های ارتباطی به دست می‌آوریم؛ می‌توانیم آن را در سایر حرفه‌ها مثل ورزش، مکانیکی، بندبازی و یا سایر فعالیت‌های تجاری نیز استفاده کرد؟

پاسخ مشخص است همان‌طوری که یک بندباز یا شناگر نیاز به مهارت خاص خودش است پس یک سخنران نیز نیازمند فراگیری مهارت مخصوص به خود است همین‌جاست که تفاوت اعتمادبه‌نفس در دو مسیر مشخص می‌شود و نشان می‌دهد که اعتمادبه‌نفسی که در هر حرفه یا زمینهٔ خاصی وجود دارد با سایر حرفه‌ها و شغل‌ها فرق دارد؛ اما پاسخ به سؤال اول که چگونه می‌توان این اعتمادبه‌نفس دوست‌داشتنی، مهم، معروف و موردنیاز در هر کاری را کسب کرد؟ چیست؟

تعریف اعتمادبه نفس

بیایید در ابتدا اعتمادبه‌نفس را تعریف کنیم. معمولاً یک تعریف همیشگی و کلیشه‌ای از اعتمادبه‌نفس این است که اعتمادبه‌نفس یعنی انجام دادن یک یا چند کار در حد استاندارد آن؛ یعنی بتوانیم کاری مثل ورزش فوتبال، تایپ کردن ده انگشتی یا رانندگی را در حد معمول و استاندارد آن انجام دهیم و از انجام دادن آن راضایت داشته باشیم.

بیایید از زاویهٔ دیگری به بحث اعتمادبه‌نفس بپردازیم و آن را به این صورت تعریف کنیم؛

مهارت در آن کار + تصور درست ذهنی = اعتمادبه‌نفس

چند مثال:

برای اینکه بیشتر با تعریف فوق آشنا بشویم با ذکر چند مثال آن را توضیح خواهم داد.

  • نوجوانی را در نظر بگیرید که با انجام دادن بازی‌ها کامپیوتری ماشین‌سواری فکر می‌کند که تسلط کافی به خودرو دارد و می‌تواند رانندگی کند بنابراین یک روز با برداشتن خودرو پدر خود و کوبیدن آن به دیوار متوجه می‌شوند که مهارت کافی در این کار ندارد. پس در اینجا شاید این نوجوان قسمتی از اعتمادبه‌نفس را که تصور درست ذهنی است در خودش پرورش داده است اما با نداشتن مهارت در رانندگی نتیجه کامل و دلخواه حاصل نمی‌شود یا در نظر بگیرید کسی که مدتی گواهی‌نامه گرفته است و مهارت لازم را به دست آورده است اما بازهم به علت نداشتن تصور درست ذهنی از خودش نمی‌تواند خودرو را حرکت دهد که این افراد در بین بستگان و آشنایان زیاد هستند. در اینجا نیز یک قسمت از فرمول اعتمادبه‌نفس ناقص شده است. در هر دو مورد به‌ندرت اتفاق می‌افتد که ما بخواهیم سوار خودروی آن‌ها بشویم.
  • یا اشخاصی را مشاهده کرده اید که مدت ها پس از دریافت گواهی نامه رانندگی خود، هنوز جرأت پشت فرمان نشستن و رانندگی کردن را ندارند. این افراد مهارت رانندگی را فرا گرفته اند امّا هنوز تصور درستی نسبت به خود ندارند. در واقع یک قسمت از فرمول اعتمادبه نفس را از دست داده اند که آن هم تصور ذهنی درست است. بنابراین این افراد در نهایت به اعتمادبه نفس کافی دست پیدا نخواهند کرد.

تصور درست ذهنی نیز خود شامل دو قسمت می‌شود:

۱- تصور خودمان نسبت به خودمان
 ۲- تصور ما نسبت به تصور دیگران نسبت به ما!

  • تصور خودمان نسبت به خودمان؛ یعنی اینکه ما نسبت به خودمان چه فکر می‌کنیم؟ مثلاً در هنگام سخنرانی فکر می‌کنیم که ما تنها کسی هستیم که از سخنرانی کردن در جمع می‌ترسیم و دیگران از ما بهترند (مرغ همسایه غاز است) یا اینکه با خود بگوییم من حتماً سخنرانی‌ام را خراب خواهم کرد؛ و مسائلی از این قبیل باعث فلج شدن ما می‌شود و همین کافی است که گوشه‌ای از اعتمادبه‌نفس ما شکسته شود.

بنابراین برای اینکه این قضیه را حل کنیم. کافی است که بدانیم بیش از ۷۰ درصد از سخنرانان مجرب و حرفه‌ای در شروع سخنرانی خود ترس دارند یا اینکه با تحقیقاتی که انجام‌شده مشخص گردید ه است که بیشتر افرادی که از آن‌ها دربارهٔ ترس سؤال شده پاسخ داده‌اند که بیشترین ترس آن‌ها ترس از سخنرانی است حتی بیشتر از ترس از مرگ!

ونیز وقتی به این گفتهٔ مارک توآین می‌رسیم که می‌گوید:

دو نوع سخنران داریم کسی که می‌ترسد و کسی که دروغ می‌گوید، می‌توانیم این تصور غلط خود را درست کنیم. به همین ترتیب این توضیحات را به هر حرفه یا شغلی که نیاز به اعتماد نه نفس دارد بسط و گسترش می‌دهیم. پس تا اینجا یک قسمت از اعتمادبه‌نفس که تصور خودمان نسبت به خودمان بود را خلق کردیم.

  • اما قسمت دوم مقولهٔ تصور درست ذهنی؛ تصور ما نسبت به تصور دیگران نسبت به ما است؛ یعنی ما فکر می‌کنیم که دیگران دارند نسبت به ما چه فکر می‌کنند؟ همین‌که ما فکر کنیم که دیگران اصلاً دارند به چه چیزی فکر می‌کنند؟ خودش در زندگی ما مسئله‌ساز و توهم‌زا خواهد بود. حال شما در نظر بگیرید که ما یک پله بالاتر رفته و این موضوع را به خودمان هم نسبت بدهیم آن موقع است که دچار اخلال روانی وحشتناکی خواهیم شد.

شما در نظر بگیرید، هنگامی‌که ما در رابطه به هر فکری که دیگران می‌کنند تصوراتی را در ذهن خودمان پرورش می‌دهیم. چگونه می‌توانیم زندگی راحتی داشته باشیم و اعتمادبه‌نفس خودمان را از دست ندهیم چه رسد به اینکه بخواهیم فکر کنیم که دیگران در رابطه با ما دارند چه فکر می‌کنند یا به‌اصطلاح دارند نقشه‌ای می‌کشند! او موقع است که به‌کلی اعتمادبه‌نفس ما از بین خواهد رفت. حتی در این سری مواقع باعث به وجد آمدن اختلاف و درنهایت قطع شدن روابط می‌گردد.

حال برای برطرف کردن این نقیصه و ایجاد یک تصور درست ذهنی در قسمت دوم چه باید کرد؟ بیایید باهم باز موضوع سخنرانی را در پیش بگیریم و این مسئله را نیز از این زاویه نگاه و حل نماییم.

در نظر بگیرید که در حال سخنرانی کردن هستید و تعدادی از افراد به بیرون از سالن می‌روند یا تعدادی از افراد به ساعت و موبایلشان نگاه می‌کنند و با آن بازی می‌کنند و یا یکی دو نفر هم دارند درگوشی باهم پچ‌پچ می‌کنند در این لحظه عکس‌العمل ما چیست؟ معمولاً عکس‌العمل افراد غیرحرفه‌ای این است که به‌محض مشاهده این صحنه‌ها دست‌وپایشان را گم می‌کنند و اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهند و با خود می‌گویند؛ چرا این افراد دارند این کارها را انجام می‌دهند، حتماً سخنرانی من بد است یا من مشکلی در سخنرانی دارم. درصورتی‌که اگر به این نکته آگاهی داشته باشیم که اگر حدود ۷۰ درصد از مخاطبان به سخنرانی ما توجه دارند ما برندهٔ بازی هستیم بر خود مسلط خواهیم شد و اگر آگاه باشیم که افرادی که بیرون رفتند مشکل دستشویی داشته‌اند و یا می‌خواهند به‌صورت محترمانه با موبایلشان صحبت کنند و بعداً به سالن بازخواهند گشت این استرس و بی‌اعتمادی ما از بین خواهد رفت و جای آن را آرامش و اعتمادبه‌نفس خواهد گرفت؛ و حتی در سایر موضوعات نیز اگر جنبهٔ مثبت آن را در نظر گرفت و به این نکته توجه کرد که خیلی از مسائلی که در حین سخنرانی به وجود می‌آید اصلاً ربطی به شما و موضوع سخنرانی شما ندارد خیلی راحت‌تر به سخنرانی خودخواهید پرداخت.

حتی بعضی از مواقع است که سخنرانان فکر می‌کنند که مخاطبان و شنوندگان الآن مثلاً متوجه خالی که روی صورت او هستند می‌شوند و دارند به آن توجه می‌کنند یا اینکه الآن که صدای من کمی لرزش دارد مخاطبان دارند توجه می‌کنند و تمرکزشان روی این‌جور قضایا است و این‌هاست که سخنرانی من را دارد تحت شعاع قرار می‌دهد و به همین علت در این نوع مسائل هم اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهند درصورتی‌که پی ببرند هنگامی‌که آن‌ها روی سن سخنرانی می‌کنند مخاطبان به‌طور کامل آن‌ها را نخواهند دید شاید فقط ردیف جلوی سالن که آن‌هم باوجود چهار پنج‌متر فاصله بعید به نظر می‌رسد؛ بنابراین از بابت لکه‌ای که روی صورتمان است نباید نگران باشیم یا اگر صدایمان لرزش دارد باکمی بلند کردن صدا این معضل نیز حل می‌گردد که البته در این مواقع نیز باز شنوندگان متوجه لرزش صدای شما نخواهند شد.

بنابراین تا اینجا در خصوص قسمت اول تعریف اعتمادبه‌نفس یعنی تصور درست ذهنی صحبت کردیم و با توضیحاتی که دادیم اقدام به ساخت این تصور ذهنی درست شدیم.

کسب مهارت

چگونه اعتمادبه نفس بالایی داشته باشیم؟

چگونه اعتمادبه نفس بالایی داشته باشیم؟

حال به قسمت بعدی اعتمادبه‌نفس می‌رسیم که داشتن مهارت در آن کار هست. در هر کاری داشتن مهارت در آن می‌تواند به ما کمک کند که به نتیجه مطلوب و موردنظر خود دست پیدا کنیم و اعتمادبه‌نفس بالایی به دست بیاوریم در خصوص سخنرانی آمادگی داشتن برای سخنرانی، تسلط به متن سخنرانی، پوشش مناسب، ارتباط چشمی، حرکات مناسب بدن بخصوص دست‌ها و داشتن فن بیان می‌تواند مهارت در کار سخنرانی را به وجود بیاورد که همهٔ این فنون با تمرین و ممارست قبل از سخنرانی به دست می‌آید.

پس بحث ما د ر این خصوص بود که چگونه اعتمادبه‌نفس به دست بیاوریم؟ و توضیح دادیم که اعتمادبه‌نفس از دو قسمت تصور درست ذهنی و مهارت در کار تشکیل‌شده است که در نبود هرکدام از آن‌ها اعتمادبه‌نفس دچار خدشه می‌شود و مورد نحوه دلایل و راهکارهای به دست آوردن هر قسمت از آن‌ها نیز توضیح دادم که درنهایت منجر به شکل گرفتن یک اعتمادبه‌نفس واقعی می‌گردد.

پیشنهاد

پیشنهاد می‌کنم با انجام تمرین‌ها و عمل کردن به راهکارهای مطرح‌شده در این مقاله اعتمادبه‌نفس خود را د ر هر زمینه‌ای به دست بیاورید؛ و آن را در خودتان پیدا کنید و به دنیای خارج فکر نکنید هر چه هست در درون شماست.

برای کسب معلومات و دانش بیشتر در خصوص اعتمادبه نفس می توانید به کتاب اعتمادبه نفس به زبان آدمیزاد مراجعه نمایید. با کلیک روی اینجا به کتاب اعتمادبه نفس به زبان آدمیزاد به راحتی دست خواهید یافت.

 

کتاب اعتمادبه نفس به زبان آدمیزاد

کتاب اعتمادبه نفس به زبان آدمیزاد

به امید اینکه با اعتمادبه‌ نفس بالا سخنرانی‌های عالی داشته باشید. پیروز و پرانرژی باشید.

سپاسگزارم؛ علی پیشدار

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *