چگونه یک سخنرانی جذاب ارائه کنیم؟

چگونه یک سخنرانی جذاب ارائه کنیم؟

چگونه یک سخنرانی جذاب ارائه کنیم؟

چگونه یک سخنرانی جذاب ارائه کنیم؟ - استاد علی پیشدار

چگونه یک سخنرانی جذاب ارائه کنیم؟ – استاد علی پیشدار

چگونه یک سخنرانی جذاب ارائه کنیم؟ روزانه تعداد زیادی از  سخنرانی ها را می بینیم که با یک ارائه ضعیف همراه است. مطمئنم که شما نیز در چند تایی از این سخنرانی ها حضور داشته اید. چند تا از این ارئه ها به واقع فراموش نشدنی، کارآمد و متقاعدکننده بوده اند؟ به احتمال زیاد تعداد کمی از آن ها.
بیشتر ارائه ها در دامی می افتند که می توانیم آن را در این پنج اشتباه ببینیم. وقتی که ارائه کننده ی سخنرانی دچار هر یک از این اشتباهات می شود وقت و انرژی و دقت مخاطبان را هدر می دهد مهم تر اینکه در راه اهداف خود مانع ایجاد می کند هر یک از این پنج اشتباه مجزا و متمایز از یکدیگر هستند.

نگفتن نکته اصلی

۱-    نگفتن نکته اصلی: «نکته اصلی چه بود؟» این سؤالی است که مخاطب پس از شنیدن صحبت های شما از خود خواهد پرسید. فرض کنید که من و شما در حال گپ زدن بودیم و من گفتم: «اجازه بده بگم دیروز کجا رفتم؟» این صحبت من یک نکته خواهد داشت. این طور نیست؟ شما می دانید من قصد ارائه چه چیزی را دارم. پس نکته اصلی برای شما مشخص است و من مرتکب اشتباه «نگفتن نکته اصلی» نخواهم شد.

بی فایده بودن برای مخاطب

۲-    بی فایده بودن برای مخاطب: فقط ارائه یک سخنرانی و انتقال اطلاعات نمی تواند نشان دهد چگونه  شنوندگان می توانند از اطلاعات ارائه شده سود ببرند. چند بار در سمینار یا همایشی نشسته اید و بارها از خود پرسیده اید: «خُب که چی؟ اصلاً به من چه ربطی داره؟»
چرا گفتن اینکه من دیروز کجا بودم برای شما باید مهم باشد؟ مگر اینکه شما گفته باشید: «علی، من از این منطقه خسته شده ام آیا می توانید جای جدیدی به من پیشنهاد بدهید؟» آنگاه است که من با گفتن اینکه دیروز به مکانی رفته ام که مناسب شما است، به شما سود می رسانم. بنابراین از اشتباه دوم نیز اجتناب کرده ام.

بدون ساختاری واضح

سخنرانی جذاب –

۳- بدون ساختاری واضح: صحبت ها آنقدر پراکنده و گیج کنند ه است که شنونده نیاز به فکر کردن پیدا می کند و در همان صحبت های قبلی گیر می کند و نیاز به زمان دارد بنابراین عقب می ماند و قادر به پیگیری نیست. چند مرتبه صحبت های یک سخنران را شنیده اید و با خودتان گفته اید:« معلوم نیست این سخنران داره چی میگه»
اکنون، اگر من داستانم در مورد مکانی که رفته ام را با گفتن نکاتی غیر ضروری مثل اینکه اول سوار خودروام شدم، راستی خودروام هم سمند است. در طول مسیر نیز یک بار بنزین زدم، ترافیک نیز زیاد بود و به همین ترتیب و پس از آن اشاره به مکان مورد نظر داشته باشم. داستان من وارد جزئیات بیش از حد می شود و از ساختار اصلی خود خارج می گردد. این موضوع حوصله مخاطب را سر می برد. بطوریکه مخاطب با خودش می گوید: «بسه دیگه برو سر اصل مطلب!»
اما اگر من از همان مکان اصلی صحبتم را شروع کنم، مسیری واضح و منظم را طی کرده ام و اشتباه شماره ی سه نیز منتفی می شود.

بارش اطلاعات

۴- اطلاعات و حقایق زیادی ارائه می شود؛ از جمله مطالب و اطلاعاتی که کاملاً تخصصی و فنی و نامربوط هستند، طوری که نکته اصلی در لابه لای آن ها گم می شود. به احتمال فراوان صحبت های یک سخنرانی را شنیده اید که ارائه ای این چنینی داشته است و با خود گفته اید:«این مطالب چه ربطی به این موضوع داره؟»
اگر من داستانم به مکانی که رفته ام را با استفاده از نظم و ترتیب و موجودات و اشیائی که در این مکان وجود داشته است صحبت کنم، مثلاً بگویم که چهار درخت بلوط در کنار چهار تخته سنگ بزرگ بودند و نهر آبی به سمت پایین سرازیر می شد، لانه ی مورچه ها هم در زیر یکی از این تخته سنگ ها وجود داشت که مورچه های زیادی در آنجا به رفت آمد مشغول بودند، که این خیلی فنی و مشروح خواهد شد. در عوض اگر توضیح خود را با استفاده از صفات توصیفی و اسامی ساده کوتاه کنم، مثلاً بگویم که با ورود به آن مکان درختانی سرسبز و سربه فلک کشیده وجود داشتند که ما از سایه های آن لذت بردیم و در آب خنک نهری که در آنجا جریان داشت، شنا کردیم فکر می کنم که این مکان خیلی مناسبی است که شما چند روزی به آنجا بروید و استراحتی داشته باشید. به اینصورت از اشتباه شماره ی چهار خود جلوگیری می کنم.

خیلی طولانی

۵- زمانی که صحبت از یک حدی طولانی می شود، حوصله مخاطب به سر می آید و شنونده تمرکزش را از دست می دهد و ممکن است قبل از اتمام سخنرانی شما جلسه را ترک کند.
در ادامه اگر چهار ساعت داستان در خصوص مکانی که فقط دوساعت یا کمتر در آنجا بوده ام، تعریف کنم، ارائه من خیلی طولانی است. اگر در عوض من آن را در پنج دقیقه توضیح بدهم از اشتباه شماره پنج نیز فرار کرده ام.

قیاس

سخنرانی جذاب – داستانی که برای مثال در این جا بیان کردم ممکن است قیاس جذابی نباشد ولی نشان دهنده پنج اشتباه اصلی که بسیار واقعی هم هستند، است. اگر چه این پنج اشتباه منحصر به فرد و مستقل از دیگری است، می توانند همگی به یک نام مشترک بیان شوند، تخلیه اطلاعات.

تخلیه اطلاعات

سخنرانی جذاب – تخلیه اطلاعات؛ یعنی فوران اطلاعات مازاد، بی معنی و ناهماهنگ بدون قصد و برنامه. واکنش اجتناب ناپذیر شنوندگان به اطلاعات به دردنخور نه تنها متقاعدشدن نیست بلکه نتیجه ای وحشتناک دارد: مات و مبهوت شدن.
چرا، آیا هر ارائه دهنده ی سخنرانی در ذهن خود با شنونده چنین می کند؟ آیا شما اگر در تلاش برای واقعی کردن یک فروش، افزایش سرمایه گذاری یا متقاعد کردن تحلیل گران در مورد این باشید که شرکت شما بی نقص استـ، چنین می کنید؟ هرگز.
تمام سخنرانی ها همگی در یک عامل مشترک هستند. در همه ی سخنرانی ها شما در تلاش برای جذب حضار برای انجام کاری است که می خواهید، انجام دهند. خواه این اقدام به معنای تأیید یک پیشنهاد، امضای یک قرارداد، فروش یک محصول یا جذب کمک و اعانه باشد.

با پیشگیری از پنج اشتباه اصلی که در بالا بدان اشاره شد، به اهدافتان دست خواهید یافت و سخنرانی جذابی ارائه خواهید نمود.

برای شرکت در دوره های جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس وسایر شهرستان ها و نیز سایر دوره های آموزشی گنج نهان ایرانیان، با شماره های ۰۷۶۳۳۵۱۱۲۴۵ ۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰ تماس حاصل فرمایید.

شاد، تندرست، ثروتمند و سعادتمند باشید. علی پیشدار- بندرعباس ۱۳۹۶/۹/۱۱

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *