سخنرانی مخاطب-محور چیست؟

سخنرانی مخاطب- محور چیست؟ - استاد علی پیشدار

سخنرانی مخاطب- محور چیست؟ – استاد علی پیشدار

سخنرانی مخاطب – محور چه نوع سخنرانی است ؟ بهترین سخنرانی ها سخنرانی هایی است که محوریت آن ها با حضّار باشد. این بدان معنی است که پیام و نحوه ی بیان آن به خواسته ها، نیازها، عالایق و دغدغه های حضّار بپردازد. وقتی یک سخنرانی را آماده می کنید، این باید قطب نمایی باشد که شما را در برنامه ریزی مطالب تان راهنمایی کند. بسیاری از سخنرانان در وهله ی نخست بر آنچه باید بگویند و نتیجه ای که خواهان آن هستند تمرکز می کنند. آن ها توجه اندکی به حضارشان می کنند. نیک مورگان در کتاب عالی خود به نام اتاق را به کار گرفتن تصریح می کند که سخنرانان موفق بیش از هر چیزی به حضّارشان فکر می کنند. این کار در مرحله ی تحقیق شروع می شود و ادامه می یابد. او می گوید: «پیوندهای فکری، هیجانی و فیزیکی که یک سخنران خوب می تواند با حضّار برقرار کند اهمیت حیاتی دارد.»

حضّار را درک کنید و بشناسید!

برای اینکه با حضار در هر سطحی ارتباط برقرار کنید باید تا آنجا که می توانید در مورد آن ها اطلاعات کسب کنید و انتظارات و نگرش های آن ها را در نظر بگیرید. شما می خواهید آن ها را در هر مرحله ای جذب کنید و مبهوت سخنان تان کنید و این بدان معناست که باید بفهمید چه چیزی برای آن ها مهم است. وقتی کسانی را که شخصاٌ در جلسه حضور پیدا می کنند می شناسید، کارتان نسبتاً راحت می شود. اگر آن ها را نمی شناسید، باید تحقیق کنید؛ مثلاً از کسی که آن ها را می شناسید بپرسید یا از کسی که از شما خواسته است سخنرانی کنید بپرسید.(برگزار کننده) هر چه اطلاعات بیتشری در مورد حضار داشته باشید آمادگی تان در روز موعود بیشتر خواهد بود. و هر چه بیشتر آماده شوید احتمال اینکه پیام تان را منتقل کنید بیشتر می شود.

حضارچه کسانی هستند؟(شناخت مخاطب)

قبل از هرچیز باید بدانید که قرار است چند نفر در مراسم سخنرانی حضور پیدا کنند. سخنرانی هایی که برای ۲، ۲۰، ۲۰۰، یا ۲۰۰۰ نفر ایراد می شوند کلاً با هم فرق دارند. هر چه اطلاعات بیشتری در مورد جمعیت حضار کسب کنید بیشتر قادر خواهید بود رویکردتان را تنظیم نمایید تا نیازهای خاص آن ها را برآورده کنید. چیزهایی که باید در نظر بگیرید به این شرح اند:

    محدوده ی سنّی

 • چرا محدوده ی سنّی مهم است؟ زیرا شما به توصیفات و داستان هایی نیاز دارید که به دنیایی وسل می شوند که حضارتان در آن زندگی مسی کنند. اگر آن ها به طور متوسط مسن تر هستند، می توانید به رویدادهایی اشاره کنید که آن ها در آن زمان بزرگ شده اند. وقتی حضار عمدتاً جوان هستند یا دامنه سنّی گستردهای دارند، بیشتر به آنجه در حال حاضر روی می دهد بپردازید؛ مثلاٌ امور قعلی یا آخرین برنامه تلویزیونی پرطرفدار.
 • ترکیب جنسیتی 

 • تعادل مردان و زنان در یک گروه گاهی می تواند بر رویکردی که در پیش می گیرید تأثیر بگذارد. ما در اینجا نمی خواهیم کلیشه سازی کنیم ولی گروهی که همگی مذکر باشند شاید به خوبی به استعاره ای که در مورد خیاطی بیان می شود پاسخ ندهند و حضاری که همه مؤنث هستند شاید از شنیدن داستانی در مورد فوتیال انگیزشی پیدا نکنند.
 • تحصیلات 

 • وقتی برای افراد ۱۶ ساله ای که مدرسه را ترک کرده اند سخن می گویید، رویکردتان با زمانی که با یک گروه دارای مدرک تحصیلی صحبت می کنید متفاوت خواهد بود. باید پیام تان را در سطح مناست تنظیم کنید و حضار هر چه تحصیلات بیشتری داشته باشند بهتر قادر خواهند بود از عهده ی ساختار جملات پیچیده و مفاهیم انتزاعی برآیند.
 • شغل 

 • گاهی باید شغل افرادی را که در مراسم سخنرانی تان شرکت می کنند در نظر بگیرید. حسابداران و مشاوران روابط عمومی احتمالاً انواع متفاوت موضوعات و سبک های ایراد سخنرانی جذاب را پیدا می کنند.
 • درآمد مخاطبان

 • زمانی که برای مخاطبان سخنرانی می کنید باید میزان درآمد آن ها را نیز در نظر بگیرید. سخنرانی وصحبت کردن از درآمد بالا،  مثلن ده میلیون تومان برای دانشجویانی که هنوز وارد جامعه کاری نشده اند و شغل و درآمد آنچنانی ندارند، آن ها را دچار توهم می کند و سرخوشی و اهی می کند یا اگر در شروع کار چنین درآمدی را کسب نکردند ناامید شده و دچار سرخوردگی می شوند.
  همچنین اگر برای بازاری ها و تجار سخنرانی می کنید برای آن ها صحبت از درآمد مثلن یک میلیون تومان زیاد جالب نیست و انگیزه ای برای شنیدن صحبت های شما ایجاد نخواهد کرد.
 • زمینه ی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی

 • خیلی چیزها بر جهان بینی افراد تأثیر م گذارد؛ از جمله فرهنگ، گروه اجتماعی و غیره. تجاربی که ما در زندگی داریم فرهنگ ما را شکل می دهند و بر شیوه ی پاسخ دادن ما تأثیر می گذارند. مخصوصاً سیاست و دین موضوعاتی هستند که در سخنرانی ها باید با دقت با آن ها برخورد کرد، چون افراد دیدگاه های ریشه ای دارند.
 • تأثیر گذاری وتصمیم گیران

 • وقتی دارید بازارگرمی می کنید یا چیزی را می فروشید، ضرورت دارد که بدانید چه کسی تصمیم خواهد گرفت. گاهی تصمیم گیرنده بیش از یک نفر است. همجنین باید بدانید چه کسی بر تصمیم تإثیر خواهد گذاشت و برای او نیز به صورت اثر بخش سخنرانی کنید.

بنابراین اگر بخواهید یک سخنرانی مخاطب – محور داسته باشید، باید به این سوالات پاسخ بدهیم.

 1. حضار چه کسانی هستند؟
 2. انتظارات آن ها چیست؟
 3. آن ها چه اطلاعات وشناخت و آگاهی ای دارند؟
 4. نگرش آن ها چیست؟

در پایان پیشنهاد می کنم برای اینکه بتوانیم به راحتی و بدون استرس در جمع و برای مخاطبان خود سخنرانی و صحبت نماییم، نیازمند این هستیم که آموزش های لازم در این خصوص را بگذرانیم و از تجربیات سایر اساتید استفاده نماییم.

برای شرکت در دوره های جامع فن بیان و سخنرانی که در بندرعباس و بصورت کاملاً تخصصی توسط استاد پیشدار برگزار می شود می توانید با شماره های ۰۷۶۳۳۵۱۱۲۴۵ و ۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰ تماس حاصل فرمایید. هفتمین دوره جامع فن بیان، سخنوری و اعتماد به نفس در ششم بهمن ماه ۹۵ در بندرعباس خیابان دانشگاه- کوچ دانشگاه ۹ ساختمان بانک ملت طبقه سوم برگزار می شود . دوستتان داریم و مشتاق دیدار شما در کارگاه های آموزشی هستیم.

علی پیشدار بندرعباس دی ماه ۹۵

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *