چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم:(قسمت دوم)

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم:(قسمت دوم)

چگونه سخنرانی خود را  شروع کنیم؟(قسمت دوم)

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟(قسمت دوم) - استاد علی پیشدار

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟(قسمت دوم) – استاد علی پیشدار

چگونه سخنرانی خود را  شروع  کنیم؟ در قسمت اول مقاله ی سخنرانی خود را چگونه شروع کنیم؟  از اهمیت شروع سخنرانی صحبت به میان آوردیم . اشاره کردیم، برای اینکه جلب توجه مخاطب را در شروع سخنرانی بدست بیاوریم و یک شروع قدرتمند و تأثیر گذار داشته باشیم باید از روش های زیر استفاده کنیم.

–        موضوع را به شنونده مربوط سازید.

–        اهمیت موضوع خود را به عبارت درآورید.

برای دستیابی به توضیحات مربوط به روش های فوق به مقاله ی چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟(قسمت اول)- که در همین وب سایت موجود است، مراجعه شود.

سایر روش ها از این قرار هستند:

–        شنوندگان را تکان دهید

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟ – یک راه مطمئن برای برانگیختن سریع علاقه تکان دادن شنوندگان با عبارتی جلب کننده یا فریبنده است. به این مثال توجه کنید:

دقیقه ای به سه نفر از زنان نزدیک خود فکر کنید، چه کسی به ذهنتان می رسد؟ مادرتان؟ خواهرتان؟ نامزدتان؟ همسرتان؟ بهترین دوستتان؟ حالا حدس بزنید کدامیک در طول زندگی خویش مورد آزار و اذیت خیابانی قرار گرفته اند. البته این فکر لذت بخشی نیست، اما طبق گزارش پلیس بطور مثال هر یک نفر از سه زن در این شهر زمانی در طول زندگی خویش مورد حمله و آزار و اذیت در خیابان قرار گرفته اند.

به پیشروی قابل توجه سخنران دقّت کنید؛ « حالا حدس بزنید کدامیک در طول زندگی خویش مورد آزار و اذیت خیابانی قرار گرفته اند» این عبارت شنونده را تکان می دهد. بخصوص مردان را- و مشکل آزار و اذیت خیابانی علیه زنان را در سطح خانواده مطرح می کند.

اگر گوینده گفته بود آزار و اذیت خیابانی علیه زنان مشکلی جدی است. تأثیر آن بسیار کمتر می بود.

کنجکاوی شنونده را تحریک کنید.

مردم کنجکاو هستند. یک راه جلب توجه آن ها به سوی نطق، عبارت هایی است که کنجکاوی آن ها را نسبت به موضوع نطق به طور فزاینده ای برانگیزد: برای مثال:

این شایعترین بیماری مزمن در کشور است. قابل کنترل اما لاعلاج، این بیماری علایم خاصی ندارد. ممکن است سال ها به آن مبتلا باشید، اما هرگز متوجه آن نشوید؛ تا آنجا که موجب مرگتان شود. چیزی در حدود ۲۰ میلیون به این بیماری مبتلا هستند و قبل از اینکه سالی که در آن هستیم تمام شود، ۱۵۰هزار نفر به سبب ابتلای به آن از دنیا خواهند رفت. بنابر احتمالات ۱۰ نفر ازما در اینجا به این بیماری مبتلا هستیم.

راجع به کدام بیماری صحبت می کنم؟ سرطان نیست. ایدز نیست. بیماری های قلبی نیست. من در مورد فشارخون بالا صحبت می کنم.

برانگیختن کنجکاوی اگر به صورت متناسب به کار برده شود، راهی مطمئن برای جلب و حفظ علاقه ی شنوندگان نسبت به سخنرانی شماست.

از شنونده سؤال کنید.

طرح پرسشی بلیغ راه دیگری برای به فکر انداختن شنوندگان نسبت به سخنرانی شماست. گاهی یک سؤال تنها این کار را انجام خواهد داد:

–        آیا می دانید قربانی تبعیض طبقاتی بودن چه احساسی دارد؟

–        اگر به سبب بیمار بودن نزد دکتر بروید، و به شما بگوید به عنوان قسمتی از درمان به برنامه خاصی در تلویزیون نگاه کن، چه فکری خواهید کرد؟

–        اگر خبر هیجان انگیزی داشته باشید که بخواهید آن را با کسی در میان بگذارید اول از همه به چه کسی می گویید؟

ممکن است در شرایط دیگر بخواهید تعدادی سؤال مطرح کنید که هریک از آن ها شنونده را عمیقتر به درون سخنرانی بکشاند. در اینجا نمونه ای از اینکه چگونه یک سخنران – دانشجو- سبب ارتقای این روش شده است، ارائه می شود:

آیا تا به حال شبی را برای درس خواندن تا صبح بیدار مانده اید؟

آیا می توانید به یاد بیاورید در ترمی که به این دلیل که نگارش مقاله تان را دیر شروع کرده بودید، چه شتابی برای اتمام آن داشتید؟

آیا اغلب احساس می کنید در تمام اموری که باید در دانشگاه انجام دهید، غرق شده اید؟ اموری که باید سر کار انجام دهید؟ درخانه؟

اگر جواب مثبت است احتمالن قربانی مدیریت زمانی ضعیف هستید. خوشبختانه برای استفاده  ی مؤثر از زمان و کنترل داشتن روی زندگی تان راهبردهای ثابت شده ای وجود دارد.

شروع کردن با سؤال همانند شروع کردن با عبارت تکان دهنده در صورتی که سؤال برای شنونده معنی دار باشد و به وضوح به متن سخنرانی مربوط شود، بهترین کاربرد را دارد.

اگر پس از هر سؤال لحظه ای درنگ کنید، بسیار مؤثرتر خوهد شد. این کار اثر دارماتیکی داشته و فرصت بررسی درباره هر سؤال را می دهد. بدیهی است که شنونده پاسخ ذهنی می دهد- نه با صدای بلند.

شروع با نقل قول

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟ – راه دیگربرای تحریک علاقه شنوندگانتان، شروع سخنرانی با نقل قولی در خور توجه است. ممکن است نقل قول خود را از کلمه های سخنران یا نویسنده ی مشهوری انتخاب کنید، از دکتر الهی قمشه ای، از کتاب آسمانی، یک شعر یا ترانه از شاعر یا خواننده ای معروف، حتی یک شوی تلویزیونی مثل خندوانه یا از سایر بزرگان و مشاهیر ایران و جهان.

بطور مثال اگر درخصوص توجه نکردن به حرف مردم و انجام دادن کار خود، صحبت می کنید؛ می توانید این جمله را از دکتر الهی قمشه ای نقل کنید.

همانطور که دکتر الهی قمشه ای می گویند:

به خاطر مردم زندگیتو خراب نکن، این مردم اگر پیامبر هم بودن، هزار ایراد از کار خدا می گرفتن، شما که جای خود دارد…

حتمن لازم نیست از نقل قولی معروف و مشهور استفاده کنید. اگر دوست و همکارتان نیز در خصوص موضوع سخنرانی شما جمله ی در خور توجه بیان کردند می توانید از آن استفاده نمایید.

مثلن اگر موضوع صحبت شما در خصوص تجارت الکترونیک و یادگیری از طریق اینترنت و فضای مجازی است- می توانید این جمله را که یکی از همکارانتان در حین صحبت با شما بیان کردند را درابتدای سخنرانی خود و جلب توجه هرچه بیشتر مخاطبان استفاده نمایید.

کاربرد کشنده بعدی برای اینترنت و فضای مجازی تحصیلات و آموزش از راه دور است. تحصلات به صورت اینترنتی آنقدر بزرگ خواهد شد که استفاده از نامه الکترونیکی در مقابل آن ناچیز خواهد بود.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که نقل خود را کوتاه انتخاب نمایید. نقل قول طولانی سبب خمیازه کشیدن مخاطبان خواهد شد.

داستانی تعریف کنید

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟ – همگی ما از شیندن داستان ها لذت می بریم، بخصوص وقتی آن ها محرک، سرگرم کننده، مهیج یا نامعلوم باشند. برای اینکه داستان ها به عنوان مقدمه کاربرد خوبی داشته باشند، باید به وضوح به نکته های اصلی نطق مربوط باشند. اگر داستان ها به این طریق استفاده شوند، احتمالن مؤثرترین راه شروع نطق خواهند بود.

شما می توانید از داستان های متکی به تجارب شخصی خود نیز استفاده کنید، یا داستان هایی در قالب شوخی. در اینجا نمونه ای از داستان یک سخنران که درباره ی جذام بکار گرفته است را ارائه می دهیم:

ماجرا هفته ای پیش رخ داد. من در رخت کن بودم و خود را برای کلاس ایروبیک آماده می کردم. لباسم را عوض کردم. مشغول صحبت با یکی از دوستان خود- محسن- شدم. درست وقتی می خواستم بروم او پرسید؛ راستی – حسین- جذامت چطور است؟

ناگهان صدای پچ پچ در اتاق جای خود را به سکوتی سرد داد. بلافاصله جواب دادم نطقم درباره جذام تا حالا خوب پیش رفته است. سرو صدا دوباره از سرگرفته شد. همان طور که قبلن بود. اما من برای لحظه ای دچار احساس شرم و از خود بیگانگی ای شدم که از قدم جذامیها را احاطه کرده است.

همان طور که می توانید تصور کنید، چنین مقدمه ای به ادای مؤثر آن بستگی دارد. این گوینده با استفاده از مکث ها، ارتباط چشمی و تغییر در آهنگ کلام تأثیر شوخی و بخش هیجانی کلام خود را افزایش داده است.

ببینید آیا شما هم می توانید این کار را در مقدمه نطق خود انجام دهید.

برای هر موضوعی که می خواهید سخنرانی داشته باشید، سعی کنید روشی را انتخاب کنید که برای موضوع، شنونده و موقعیت مناسبترین روش باشد.

 کتاب سخنرانی ویژه مراسم را در این وبسایت بطور رایگان دانلود نمایید. و از سایر مطالب و هدایای رایگان این وب سایت بهره مند شود.

 

برای شرکت در کارگاه های سخنرانی، فن بیان و اعتمادبهنفس مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان در بندرعباس- قشم – میناب و سایر شهرهای استان هرمزگان و کشور می توانید از طریق کانال های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام : Sokhanrani.fanebayan@

تلگرام : ganjenahaniranian@

تلفن: ۰۷۶۳۳۵۱۱۲۴۵ – ۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰

  • انسان مخلوقی روحانی، که برنده آفریده شده است.
  • تغییر لیاقت و جسارت می خواهد…
  • تا زمانی که نتوانید قدرتمند سخن بگویید؛ نمی توانید موفقیت را لمس کنید…
  • از کنار ساده ترین ها به راحتی عبور نکن. راهی به وسعت کهکشان در همین ساده ترین راه ها نهفته است.

شاد، تندرست، ثروتمند و سعادتمند باشید. علی پیشدار

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *