فن بیان و سخنوری به چه دردی می خوره؟

فن بیان و سخنوری - سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس - استاد علی پیشدار

فن بیان و سخنوری – سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس – استاد علی پیشدار

فن بیان و سخنوری به چه دردی می خوره؟! این سؤالی بود که دیشب زمانی که در منزل یکی از دوستان مهمان بودم ، خانمی در جمع پرسید ؛ جناب پیشدار  فن بیان و سخنوری اصلاً به چه دردی می خوره؟!

به نظر شما فن بیان و سخنوری در خانواده و جامعه چه فایده ای داره و  چه کمکی در زندگی به ما می کند؟ انسان ها با بیان خود ارتباط برقرار می کنند. افرادی را دیده اید که با یک گفتار عالی دیگران را جذب خود می کنند. این گفتار می تواند شامل واژه هایی که استفاده می کنند و یا صدای پرنفوذ، واضح و دلنشین باشد. نیز دیده اید افرادی چگونه با یک بیان نازیبا و بد دیگران را از خود رنجانده اند.

آمار!

بررسی ها نشان می دهد؛ عمده دلائلی که باعث اختلاف، جدایی و در نهایت طلاق در بین خانواده ها می گردد، به شرح زیر می باشد.

۱- عدم پرداخت نفقه

۲- اعتیاد

۳- دخالت والدین

۴- بیماری های جسمانی و روانی

۵- خیانت

۶- اتاق خواب های خراب

۷- عدم مهارت کلامی

که در این بین ردیف ۷ – عدم مهارت های کلامی و به بیان دیگر همان نداشتن مهارت فن بیان با بیش از ۷۳درصد مهمترین دلیل در ایجاد این معضل اجتماعی شناخته شده است.

این آمار به خوبی بر اهمیت کسب مهارت های کلامی و دستیابی به یک فن بیان مناسب به عنوان یک ضرورت اجتماعی تأکید می نماید.

رهایی از مرگ!

فن بیان حتی می تواند انسانی را حتی از مرگ رهایی بخشد. بسیار دیده ایم که چگونه افرادی هستند با زبان خوش این کار را کرده اند و برعکس آن هم وجود دارد که می بینیم چه نزاع ها و درگیری هایی بخاطر داشتن یک لحن نادرست یا به کار بردن جملات ناجور ایجاد شده است.

داستان پادشاه

فن بیان را به خوبی می توان در این داستان ملاحظه نمود:

پادشاهی در خواب دید تمام دندان هایش افتادند، وزیر خود را به دنبال تعبیر کنندگان خواب فرستاد، وزیر دو نفر از بهترین تعبیر کنندگان خواب را به نزد پادشاه آورد، یکی از آن ها گفت؛ تعبیر خواب پادشاه این است که به زودی مرگ تمام خویشاوندان خویش را خواهد دید، پادشاه از این تعبیر ناخشنود و ناراحت شد و دستور داد او را بکشند، نوبت به تعبیر کننده دوم رسید ایشان گفت؛ تعبیر خواب پادشاه این است که عمر پادشاه از تمام خویشاوندانش طولانی تر خواهد بود. پادشاه از این تعبیر، خوشش آمد و به او پاداش داد.

می بینیم که هر دو تعبیر، یک نوع مطلب یکسان و با یک معنی را بیان می کند، اما با دو جمله بندی متفاوت. نوع بیان یک مطلب می تواند تفاوت های زیادی را ایجاد کند و حتی باعث نجات انسان ها نیز می شود.

فراگیری فن بیان و سخنوری با آموزش

زمانی که با آموزش، فن بیان و سخنوری را فرا می گیریم. تفاوت ها را ابتدا در خودمان احساس می کنیم. سپس آن را به دیگران انتقال می دهیم. حس آرامش و اعتماد به نفسی که از صحبت کردن در جمع نصیب افراد می شود را نمی توان با هیچ لذتی دیگر مقایسه کرد. خیلی ها در آرزوی رسیدن به آن هستند. اما شوربختانه به همین کار هم همت نمی کنند. بدون آزمون و خطا کردن و تکرار اشتباهات مکرر در بیان و ارتباطاتمان می توانیم به راحتی از طریق آموزش راه میانبر را در پیش بگیریم و به نیتجه دلخواه دست یابیم.

در نظر بگیرید خانمی که از اعتمادبه نفس بالایی برخوردار است و در بیان و ارتباطات خود از جذابیت و تسلط کافی برخوردار است.

  • این خانم با این خصوصیات چگونه فرزندانی را تحویل جامعه می دهد؟
  • این خانم با همسر و فرزندان خود چگونه رفتار می کند؟
  • چقدر از تنش ها و سوء تفاهمات ازبین می رود؟

برای رسیدن به یک بیان خوب باید شنید، دید و ارتباط برقرار کرد. به تمرین هایی که در کارگاه های آموزشی فرا می گیرید ، عمل کنید. تا به مرور مهارت لازم را کسب نمایید.

بیایید از همین الان شروع کنیم؛ از بردن یک سطل آشغال به بیرون از منزل،

  • ببینیم که با چه لحن و کلماتی انجام این کار را به همسرمان واگذار می کنیم؟
  • جملاتی را که قبلاً بیان می کردیم با خودمان مرور کنیم و بیاندیشیم که چه جملات زیبایی می توانیم جایگزین آن ها کنیم؟
  • چگونه می توانیم لحن خودمان را مناسب کاری که می خواهند برای ما انجام دهند تغییر دهیم؟
  • چگونه می توانیم بدون جملات امری و دستوری از کسی بخواهیم که کاری برای ما انجام دهد؟

کم کم شروع کنیم و انتظار معجزه نداشته باشیم به خودمان فرصت تغییر دهیم. تغییر نیاز به تمرین و صرف زمان دارد. این ها رو تمرین کنیم بعد ببینیم که دنیا جای زیبا تری برای زندگی خواهد شد یا خیر؟

شرکت در دوره های جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس

پیشنهاد می کنم هر چه سریعتر خود و خانواده با این مهارت ها آشنا شوید. و جهت کسب مهارت های فن بیان در دوره های آموزشی فن بیان، سخنرانی و اعتمادبه نفس ثبت نام نمایید.

برای شرکت در دوره های جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس و سایر شهرستان ها با شماره های ۰۷۶۳۳۵۱۱۲۴۵ – ۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰ تماس حاصل فرمایید.

شاد، تندرست، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید. منتظر دیدار شما در دوره های جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس هستیم.

علی پیشدار- بندرعباس

 

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *