دوره جامع آموزش فن بیان، سخنرانی و اعتمادبه نفس بندرعباس

دوره جامع آموزش فن بیان، سخنرانی و اعتمادبه نفس بندرعباس

روش فن بیان چیست؟

چگونه یک سخنران موفق شویم؟

چگونه یک سخنران موفق شویم؟

روش فن بیان ؛ در نگاه اول و به صورت کلی یعنی خوب صحبت کردن، اما به نظر می‌رسد که تنها خوب صحبت کردن نیست که یک بیان را عالی می‌کند. بلکه فن بیان از خیلی ویژگی های دیگر تشکیل شده است.

سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود؛ این است که اصولاً؛ فن بیان چیست؟ و چگونه می‌توانیم فن بیان خوبی داشته باشیم یا به اصطلاح بتوانیم خوب و جذاب صحبت کنیم؟

فن بیان مجموعه‌ای از فنون و مهارت‌های کلامی و غیر کلامی و اصول و تکنیک‌هایی است که در هنگام سخن گفتن از آن‌ها استفاده می‌شود؛ و در نهایت منجر به ایجاد یک بیان عالی می‌گردد.

این فنون شامل موارد زیر است:

روش فن بیان –

 – استفاده از واژه‌های مفید، جذاب و پر معنی در هنگام سخن گفتن

– سکوت

– فراز و فرودهایی که در هنگام سخن گفتن بکار می‌بریم

– مکث، درنگ‌ها و تأکیدها

– داشتن یک صدای خوب است

– سرعت مناسب در هنگام صحبت کردن

– زبان بدن خصوصاً چهره

–  تلفظ صحیح کلمات

همه ی این فنون در زیبایی ارائه کلام و فن بیان نقش اساسی دارند. پس می‌توان گفت که فن بیان علاوه بر اینکه خوب صحبت کردن است صحبت خوب کردن را نیز شامل می‌شود.

اجازه بدید در این مورد کمی بیشتر توضیح بدهم. در صورتیکه می‌خواهید در بیان و سخنوری موفق و جذاب باشید، هم سخن خوب بگویید و هم خوب سخن بگویید. برای موفقیت در این امر اول، باید از مواد و مطالب خوب بهره بگیرید. برای موفقیت در امر دوم باید از ابزارها، قالب‌ها و روش‌های خوب استفاده کنید. مثلاً به این شعر سعدی توجه کنید؛

سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی                     به عمل کار برآید به سخندانی نیست

در این جا سعدی هم سخن خوبی گفته است که انسان باید به گفتهٔ خویش عمل نماید و هم خوب سخن گفته است به اینصورت که سخن خوب خود را در قالب شعری زیبا بیان کرده و از روشی فروتنانه استفاده نموده و مخاطب سخن خود را، خودش قرارد داده است.

سایر قالب ها و فنون سخنوری

روش فن بیان – اما برای اینکه فن بیان عالی داشته باشیم توجه به سایر قالب‌ها و فنون سخنوری نیز ضروری است که از آن جمله می‌توان به مواردی که در فوق به آن‌ها اشاره شد مثل داشتن صدای رسا و پرنفوذ و نیز بالا و پایین شدن صدا، یعنی عدم یکنواختی صدا، توجه به تأکیدها، درنگ‌ها و مکث‌ها و سکوت‌هایی که در حین صحبت کردن باید به آن‌ها توجه خاص نمود.

اهمیت صدا در فن بیان

روش فن بیان – در این حین توجه کردن به صدا از اهمیت زیادی برخوردار است. شاید برای شما پیش آمده باشد که بدون اینکه شخصی را ببینید، از پشت خط تلفن صدا شخصی را شنیده باشید و بطور ناخودآگاه مجذوب و شیفتهٔ ایشان شوید. درست است این حس از آنجایی ایجاد می‌شود که طرف مقابل از صدای خوب و رسایی برخوردار است و نیز از واژه‌های نافذ و پرقدرت استفاده می‌کند. لحن خوبی دارد و نیز کلمات و واژه‌ها را بخوبی ادا می‌کند.

مثال؛

روش فن بیان – این دو جمله را در نظر بگیرید که دو نفر از پشت خط تلفن بیان می‌کنند؛

صحبت نفر اول؛ «بی زحمت گوشی تلفن رو بدید به آقای محبی»

صحبت نفر دوم؛ «عنایت می‌فرمایید آقای محبی رو صدا بزنید»

شما به کدامیک جواب مثبت می‌دهید و کدام یک را می‌پذیرید؟

اما برای تقویت صدای خود در وهلهٔ اول می‌بایست تنفس دیافراگمی صحیح را فرا گرفت که این موضوع در کارگاه‌هایی که در خصوص فن بیان برگزار می‌گردد به خوبی و به صورت عملی آموزش داده می‌شود. پس از آنکه تنفس دیافراگمی را به خوبی فرا گرفتید نوبت به ایجاد یک صدای بلند و رسا و پرنفوذ دارید. برای این کار، یکی از تمرین‌هایی که باید انجام دهید بلند خوانی است به این صورت که یک کتاب را تا آنجا که می‌توانید با صدای بلند رو خوانی کنید، سعی کنید که صدای خود را از دیافراگم خارج کنید. این تمرین را حداقل روزی سه مرتبه و هر مرتبه نیز حداقل ۵ دقیقه انجام دهید.

افزایش دامنه لغات

روش فن بیان – برای اینکه دامنهٔ واژگان خود را افزایش دهید تا به شما کمک کند د ر هنگام مکالمه از کلمات زیبا، قدرتمند و پرمعنی استفاده کنید، می‌توانید در هر جا و از هر کس که لغتی مفید و مناسب راجع به موضوعی را می‌شنوید یا می‌بینید یادداشت کنید تا بعداً بتوانید از آن در مکالمات خود استفاده کنید.

مثال؛

در نظر بگیرید که در یک سخنرانی شرکت کرده‌اید. متوجه می‌شوید که فرد سخنران در بین صحبت‌های خود از جملات و واژه‌های زیبا و کاربردی و پرقدرت در رابطه با موضوعی صحبت می‌کند که اتقاقاً احساس می‌کنید که می‌تواند برای شما مفید و قابل استفاده باشد. آن کلمات را تکرار و زمزمه کنید. همچنین آن‌ها را یادداشت کنید تا در آینده در مکالمات و صحبت‌های خود بصورت آگاهانه استفاده نمایید. تا بعداً ملکهٔ ذهن شما شود و بصورت ناخودآگاه درآید و جزئی از شخصیت و فرهنگ شما گردد.

این کلمات و واژه ها را می‌توان در همه جا شنید. از یک فروشنده، کاسب محل یا یک دانشجو، یک راننده تاکسی یا گوینده رادیو و تلویزیون، هر کلمه یا واژه‌ای که جالب و جذاب است را یادداشت کنید و به مدت هفت روز و هر روز به مدت ۷ مرتبه آن‌ها را بکار بگیرید.

مثلاً در جایی از کسی می‌شنوید که بجای «خوب است یا بد نیست» می‌گوید «عالی است یا فوق العاده است» یا به جای «خیلی خوب است» می‌توانید بگویید که «جذاب و جالب است».

تمرین جلوگیری از سرعت صحبت کردن( سرعت کلام) – شمرده صحبت کردن

در خصوص سرعت صبحت کردنتان می‌توانید تعداد کلماتی را که در دقیقه صحبت می‌کنید یادداشت کنید یا یک متن را در عرض یک دقیقه سخنرانی کنید بعد ببینید که چند کلمه صحبت کرده‌اید اگر بیشتر از ۱۸۰ یا ۲۰۰ کلمه در دقیقه است سرعت صحبت کردن شما سریع است. باید حداکثر بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ یا ۱۸۰ کلمه در دقیقه صحبت کنید برای این کار می‌توانید از یک دوست نیز که به صحبت‌های شما گوش می‌کند، باز خورد بگیرید.

تمرین خودکار

تمرین خودکار نیز یکی از تمرین بسیار مفید و مؤثر برای جلوگیری از سرعت کلام و شمرده صحبت کردن است که بطور عملی در کارگاه های آموزش سخنر انی و فن بیان اجرا می گردد. در این خصوص تمرین های بیشتری نیز وجود دارد که در کارگاه های آموزش سخنرانی و فن بیان به صورت عملی توسط شرکت کنندگان انجام می گردد.

تمرین برای تلفظ صحیح واژگان

برای تلفظ صحیح واژگان می‌توانید از گویندگان رادیو و تلویزیون و یا هر کسی که فکر می‌کنید بیان مناسبی دارد مثل یک سخنران یا یک مجری توانا ایده بگیرید و یاد بگیرید.

تمرین ایجاد مکث، درنگ و تأکید در حین سخنرانی و صحبت کردن

برای ایجاد مکث و درنگ در حین صحبت یا سخنرانی‌تان می‌توانید در متن صحبت‌هایتان یک علامت گذاشته مثلاً علامت ممیز و در همان‌جا که موردنیاز است به‌صورت تعمدی مکث کنید. یا در حین صحبت و مکالمه نیز بر روی بعضی از کلمات تأکید کنید و با این تمرین لحن خود را نیز به‌گونه‌ای مناسب تقویت نمایید.

وجوه اشتراک فن بیان با تئاتر

فن بیان وجوه اشتراک زیادی با تئاتر دارد. یکی از مواردی که ما می توانیم فن بیان خودمان را تقویت کنیم الگو برداری از بازیگران تئاتر است. خوشبختانه نمایش تئاتر در سطح شهرهای کشورمان در حال اجرا و رونق گرفتن است. خصوصا در شهر بندرعباس که با همت بالای جناب استاد ابراهیم پشت کوهی کارگردان برتر تئاتر کشور این هنر به دوستداران تقدیم می گردد.

با نگاه به بازیگران تئاتر می توان از دیالوگ ها و بیان کلمات و واژهای آن ها استفاده کرد. تلفظ و ادای صحیح کلمات را از آن ها فرا گرفت. لحن و زبان بدنی را که در راستای گفتار به کار می رود و تأکیدها و درنگ هایی که در حین اجرا از بازیکنان تئاتر می بینیم .همه ی این مهارت ها می تواند برای شخصی که می خواهد به فن بیان مناسب دست یابد و یک سخنران مقتدر باشد بسیار مفید و اثر گذار خواهد بود.

تئاتر: مثل آب روی شکلات- با بازیگری رویا نونهالی

یکشنبه مورخ ۹۵/۴/۲۷ با مشاهده تئاتر (مثل آب روی شکلات ) به کارگردانی جناب پشت کوهی و با بازیگری بازیگر توانای سینمای کشور سرکار خانم رویا نونهالی(ناتاشا) در محل فرهنگسرای طوبی شهر بندرعباس برگزار گردید. که نکات قابل توجهی را به مخاطبان خود انتقال می داد.

روش فن بیان - اشتراک فن بیان و تئاتر- رویا نونهالی- تئاتر مثل آب روی شکلات- بندرعباس - استاد علی پیشدار

روش فن بیان – اشتراک فن بیان و تئاتر- رویا نونهالی- تئاتر مثل آب روی شکلات- بندرعباس – استاد علی پیشدار

از هر قشر از جامعه که هستید برای مشاهده این هنر که یکی از مهمترین نقطه های قوت آن اجرای زنده آن است که احساس را به مخاطب و تماشاچی خود انتقال می دهد و ساعاتی از دغدغه های زندگی به دور خواهیم بود. زمانی را صرف مشاهده این هنر جذاب و تأثیرگذار نمایید.

پیشنهاد می‌کنم اگر فن بیان در زندگی و روابط اجتماعی و کسب‌وکار شما اهمیت دارد و می‌خواهید از بیان مناسب و عالی برخوردار شوید حتماً دریکی از دوره های آموزشی فن بیان و سخنوری شرکت نمایید و تمرین‌های آن را انجام دهید.

امیدوارم از اطلاعات و تمرین‌هایی که در این مقاله مطرح شد. استفاده بهینه را ببرید و فن بیان خود را عالی‌تر نمایید.

برای شرکت در دوره های جامع آموزش سخنرانی و فن بیان بندرعباس و سایر شهرهای کشور با شماره های ۰۷۶۳۳۵۱۱۲۴۵ – ۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰ تماس حاصل فرمایید.

پاینده، پیروز، تندرست، ثروتمند و سعادتمند در دنیا و آخرت باشید.

علی پیشدار– بندرعباس

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *