آموزش سخنرانی آسانسوری در فضای باز همراه با تعدای از شرکت کنندگان در دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان بندرعباس

آموزش سخنرانی آسانسوری در فضای باز همراه با تعدای از شرکت کنندگان در دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان بندرعباس

سخنرانی آسانسوری چیست؟

سخنرانی آسانسوری - زبان بدن در سخنرانی - استاد علی پیشدار

سخنرانی آسانسوری – زبان بدن در سخنرانی – استاد علی پیشدار

سخنرانی آسانسوری؛ یک سخنرانی کوتاه است که تعریفی از شغل ما و آنچه انجام می دهیم و اینکه چرا یک نفر باید با ما همکاری نماید، در کمتر از ۳۰ تا ۶۰ ثانیه. این سخنرانی اصطلاحاٌ ” سخنرانی آسانسوری نامیده می شود. علت نام گذاری آن به سخنرانی آسانسوری این است که اگر بر حسب اتفاق ما با شخصی که همیشه آرزوی مذاکره و همکاری با وی را داریم دریک آسانسور قرار بگیریم و بتوانیم در آن زمان کوتاه در مورد کسب و کارتان برای او توضیح دهید و وی را برای همکاری در زمینه کالا و یا خدمات خود ترغیب کنیم.

داستان دیدار خودم با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آسانسور

یکی از دلائلی که باعث شد این مقاله را بنویسم نیز همین دیدار با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آسانسور بود.

به همایشی مربوط به یک سازمان  که در آن تعدادی از مقامات بلندپایه از جمله یکی از نمایندگان شهر در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت، دعوت شده بودم. در آن همایش تعدادی سخنران روی سن رفتند و هر کدام چند دقیقه ای صحبت نمودند که تعدادی از همین مقامات سخنرانی خوبی ارائه ندادند. و این مسئله به وضوح مشخص شد بطوری که مخاطبان نسبت به سخنرانی این افراد پچ پچ می کردند و توجه شان از سخنرانی منحرف شده بود.

من که با این صحنه روبرو شدم، تصمیم گرفتم در پایان همایش به سراغ نماینده مجلس حاضر در همایش بروم و موضوع عدم تسلط افراد به فنون سخنرانی را مطرح کنم و درخواست نمایم که در ایجاد کارگاه های آموزشی در آن منطقه، خصوصاً برای افرادی که در این مقام قرار دارند تصمیم جدی اتخاذ گردد.

زمانی که همایش به پایان رسید. ایشان و گروه همراهشان سریعاً با مجموعه برگزار کننده خداحافظی نمودند و به سمت درب خروجی سالن حرکت کردند. که در این بین تعدادی از افراد نیز دور ایشان را گرفته بودند و سؤالات و درخواست های خود را مطرح می کردند.

ایشان پس از صحبت کردن با تعدادی از حضار، سریعا به سمت آسانسور حرکت کردند. در این هنگام من بلافاصله خودم را به ایشان رساندم و اظهار داشتم که می خواهم مطلب مهمی را با شما در میان بگذارم. این نماینده چون با حضار دیگر، زمان زیادی را از دست داده بود و قصد حرکت و خروج کامل از ساختمان محل برگزاری همایش را داشتند به من اشاره کردند که می توانم صحبت هایم را در داخل آسانسور بیان نمایم؟

من که خود با مقوله سخنرانی آسانسوری کاملاً آشنا هستم و این نوع سخنرانی را در سمینار ها و کارگاه های آموزشی تدریس کرده ام. سریعاً به این سؤال نماینده ی مجلس شورای اسلامی پاسخ مثبت دادم و همراه گروه ایشان وارد آسانسور شدم.

آسانسور حرکت کرد و چندین طبقه ساختمان را حدود ۳۰ ثانیه پیمود تا به پارکینگ رسید. در این زمان کوتاه با توجه به مهارتی که در بیان مطالب در این محدوده ی زمانی و به مقوله سخنرانی آسانسوری کاملاً اشراف داشتم. توانستم درخواست خود را در همین زمان کم تمام و کمال به سمع ایشان برسانم. همین موضوع باعث شد شماره همراه خود را به من دهند تا در فرصتی مناسب تر رایزنی های بیشتر در این خصوص صورت پذیرد.

آموزش سخنرانی آسانسوری در فضای باز همراه با تعدای از شرکت کنندگان در دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان بندرعباس - استاد علی پیشدار

آموزش سخنرانی آسانسوری در فضای باز همراه با تعدای از شرکت کنندگان در دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان بندرعباس – استاد علی پیشدار

در این مقاله نیز  به بیان نکات مهم در ارتباط با یک ” سخنرانی آسانسوری ” پرداخته می شود و کمک می کند که چگونه آن را عملی کنیم؛

در ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که چرا سخنرانی آسانسوری خیلی مهم است؟

زیرا ما همیشه در اولین برخورد فقط ۳۰-۶۰ ثانیه وقت داریم که تاثیر گذار باشیم . چون بازه توجه در افراد قبل از اینکه ذهن آنها منحرف شود، به طور متوسط ۳۰ ثانیه است .

دلیل دیگر این است که امروزه مردم وقت کمی دارند و ما یا باید آنها را به سرعت جذب کنیم و یا آنها را برای همیشه از دست بدهیم.

نکات مهم برای یک سخنرانی آسانسوری تأثیر گذار

۱-مختصر و مفید سخن بگوییم. صحبت های ما نباید بیش از ۳۰ تا ۶۰ ثانیه طول بکشد.

۲-واضح صحبت کنیم. به گونه ای سخن بگوییم که همه بتوانند منظور ما را درک کنند. فکر نکنیم که اگر ا ز کلمات سخت استفاده کنیم باعث می شود با هوش تر به نظر برسیم بلکه باعث می شود که شنوندگان ما را درک نکنند و شانس خود برای جذب آنها را از دست می دهیم.

۳-با قدرت وارد عمل شویم. از کلمات محکم و تأثیر گذار استفاده کنیم. از تمام توان، قدرت و تجربه خود استفاده کنیم تا بتوانیم توجه شان را جلب کنیم.

۴-تصویر سازی کنیم. از کلماتی استفاده کنیم که باعث ایجاد تصویر در ذهن شنوندگان شود.

۵-شغل خود را در قالب یک داستان تعریف کنیم. یک داستان کوتاه بگوییم. این داستان باید به گونه ای باشد که کار ما و آنچه انجام می دهیم را برای دیگران روشن کند.

۶-هدف داشته باشیم. یک سخنرانی آسانسوری وقتی عالی است که برای شنوندگان خاصی ترتیب داده شود. اگر اهداف ما کسانی هستند که خیلی با یکدیگر متفاوتند می توانید برای هر کدام سخنرانی جداگانه داشته باشیم.

۷-هدف گرا باشیم. یک سخنرانی آسانسوری خوب با درنظر گرفتن نتیجه دلخواهی که در ذهن داریم آماده می شود. نتیجه مورد علاقه ما چیست؟ ممکن است ما سخنرانی های متفاوت در مورد موضوعات مختلف داشته باشیم. برای مثال بخواهیم کالایی بفروشیم، آینده نگری کنیم و مشتریان احتمالی را پیدا کنیم، برای ایده خود حمایت دیگران را جلب کنیم و غیره.

۸-تله بگذاریم! تله عاملی است که عملاٌ علاقه شنوندگان را تحریک می کند و باعث می شود آنها بخواهند بیشتر بدانند. چیزی مثل یک کلمه یا یک عبارت که تلنگری به تارهای ذهن آنها می زند.

چگونه سخنرانی آسانسوری خود را آماده کنیم؟

 • آنچه که باید بگوییم را یادداشت کنیم. آنچه باید گفته شود را به روش های مختلف و حداقل در ۱۰ تا ۲۰ روش گوناگون بنویسیم. اصلاٌ خودمان را محدود نکنیم، بعداٌ متن را ویرایش خواهیم کرد. این مرحله برای خلق ایده است و این ایده ها می تواند مضحک، جدی، با نمک ویا محافظه کارانه باشند. مهم نیست هدف این است که تا جای ممکن ایده هایتان را روی کاغذ بنویسیم.
 • یک داستان خیلی کوتاه بنویسیم که آنچه ما انجام می دهیم را به تصویر بکشد. اگر لازم است داستان می تواند طولانی تر شود. بعداٌ روی آن کار خواهیم کرد. به کلمات خود آب و رنگ بدهیم تا افراد بتوانند آن را تجسم کنند.
 • هدف یا مقصود خود را یادداشت کنیم. آیا قصد فروش محصولی را داریم، آیا در جستجوی مشتریان احتمالی هستیم و می خواهیم آینده نگری کنیم و یا به دنبال جلب حمایت دیگران از ایده خود هستیم و یا هر چیز دیگر.
 • اهدافمان را در ۱۰ تا ۲۰ جلسه بنویسیم. این جملات یا سوالات باعث می شود فعالیت ما از مسیر هدفمان منحرف نشود.
 • صدای خود را ضبط بکنیم. برای این کار از ابزار گوناگونی می توانیم استفاده کنیم، نزدیک ترین وسیله، تلفن همراهمان است.
 • بررسی کنیم. همان روز و یا روز دیگر به نوشته های خود برگردیم و با حوصله و توجه، آن ها را بررسی کنیم.
 • نکات مهم را برجسته کنیم. آنچه را که نوشته یا ضبط کرده ایم بررسی کنیم. و سپس زیر جملاتی که ما را با کلمات واضح و محکم خود میخکوب می کند، برجسته کنیم و یا خط بکشیم. مطمئناٌ تمام کلمات در این دسته قرار نمی گیرند. ما به کلماتی برای ربط دادن این جملات به هم نیاز داریم، اما این کلمات باید حداقل ممکن باشند.
 • بهترین قسمت ها را کنار هم بگذاریم. دوباره باید نسخه های متعددی از این سخنرانی کوتاه را بنویسیم.
 • آخرین ویرایش را انجام دهیم. هرچه می توانیم کلمات غیر ضروری را کم کنیم.کلمات و جملات را تا زمانی که به نظرمان عالی رسید جا به جا کنیم. یادمان باشد که هدف در ۳۰ تا ۶۰ ثانیه است.
 • تمرین کنیم. سخنرانی خود را نزد هر تعداد افرادی که ممکن است اجرا کنیم، بازخورد آن را از همکاران، مشتری هایی که به آنها اطمینان داریم، دوستان و خانواده جویا شویم.
 • کار را تمام کنیم. سخنرانی سریع خود رابنویسیم به خاطر بسپاریم و آنقدر آن را تمرین کنیم تا زمانی که به صورت طبیعی بر زبان شما جاری شود.
 • درحال پیشرفت باشیم، همیشه گوش بزنگ باشیم و عبارات جدیدی که فکر می کنیم می توانیم با استفاده از آنها سخنرانی خود را روشن تر و تأثیر برانگیزتر کنیم، به کار ببریم. هر از گاهی خوب است که دوباره از اول شروع کنیم زیرا همه چیزدرحال تغییر است: ما، شغل ما، اهداف ما و البته نیازهای مشتریان.

با تمرین و بکارگیری نکاتی که در خصوص فراگیری مهارت سخنرانی آسانسوری بیان شد. در هر لحظه خود را آماده ارائه درخواست ها، محصولات و مطرح کردن موضوع خود نمایید.

شاد، تندرست، ثروتمند و سعادتمند باشید. علی پیشدار

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *