چگونه هر مسئله ای را حل کنیم؟

چگونه هر مسئله ای را حل کنیم؟

چگونه هر مسئله‌ای را حل کنیم؟

چگونه هر مسئله ای را حل کنیم؟ - استاد علی پیشدار

چگونه هر مسئله ای را حل کنیم؟ – استاد علی پیشدار

۵ گام اصلی برای اینکه هر مسئله ای را حل کنیم؟

چگونه هر مسئله ای را حل کنیم؟ اکثر ما در زندگی با مسائل زیادی سروکار داریم و این مسائل را به‌عنوان یک اصل قبول می‌کنیم مثلاً می گوییم من وقت ندارم، من پول‌ندارم، اینترنت قطع است، مسائل خانوادگی دارم، انگیزه ندارم و یا من اهمال‌کار هستم و با این‌ها به‌عنوان یک اصل و مشکل برخورد می‌کنیم نه به‌عنوان یک مسئله، چون مسئله قابل‌حل است و اگر این‌ها را به‌عنوان یک اصل بپذیریم دیگر قابل‌تغییر نیست و متأسفانه در مدرسه هم یاد نگرفته‌ایم که مسائل را خودمان را رفع کنیم.

چگونه هر مسئله ای را حل کنیم؟ – حال چرا این اتفاق می‌افتد؟

چون برای انسان فکر کردن سخت ترین کار دنیاست. مثلاً وقتی ما یک ساعت ورزش کنیم معادل ده دقیقه فکر کردن انرژی مصرف می‌کنیم. فکر کردن خیال‌پردازی نیست، فکر کردن تمرکز کردن ذهن روی یک موضوع برای حل آن است.

چگونه هر مسئله ای را حل کنیم؟ – واکنش‌های اکثر افراد در مواجه با مسائل:

•    صورت‌مسئله را پاک می‌کنیم. مثلاً من کارمند خوب ندارم یا من همکار خوب ندارم پس کلاً من این همکار و کارمند را نمی‌خواهم و هیچ راهی وجود ندارد و کلاً مسئله را پاک می‌کنیم.
•    یا اینکه در فکر کردن به مسئله اهمال‌کاری می‌کنیم. مثلاً می‌گوییم حالا بعداً به مسئله فکر می‌کنم یا پس‌ازاین پروژه به آن مسئله فکر می‌کنم.
•    و به دنبال راهکارهای کوتاه‌مدت هستیم نه ریشه‌ای؛ مثلاً اگر در زبان انگلیسی مشکل‌داریم نمی‌رویم زبان انگلیسی یاد بگیریم و می‌گوییم حالا یک مترجم می‌گیرم تا بعد، یا اگر مشکل مالی داریم فوراً می‌رویم سراغ وام گرفتن.
•    و درنهایت اینکه در انتظار یک منجی هستیم. مثلاً حالا بزارید تحریم‌ها برداشته شود و این هیچ‌وقت اتفاق نمی‌افتد چون منجی فقط خودمان هستیم.

چگونه هر مسئله ای را حل کنیم؟ – هر مسئله ای قابل حل است.

هر مسئله‌ای را می‌توان حل کرد چون اگر قابل‌حل کردن نبود اصلاً پیش نمی‌آمد و اگر تا الآن حل‌نشده است ما راه‌حل آن را پیدا نکرده‌ایم؛ و اگر مسئله‌ای همیشه برایمان تکرار می‌شود، تماماً تقصیر ماست. مثلاً اگر یک‌بار یا دو بار در روز وقت کم می‌آوریم اشکالی ندارد ولی اگر همیشه وقت کم می‌آوریم، مقصر ما هستیم یا اگر همیشه بی‌پول هستیم این مشکل از خود ماست یا اگر اینکه یک‌بار بداخلاقی کردیم یا یک‌بار با ما بداخلاقی کردند شاید قابل‌قبول باشد ولی اگر این مسئله مدام تکرار می‌شود، مقصر اصلی خود ما هستیم.

چگونه هر مسئله ای را حل کنیم؟

۵ گام اصلی برای حل هر مسئله‌ای:

۱-    فهم مسئله
۲-    انتخاب روش حل
۳-    اجرای روش
۴-    بازخورد
۵-    اطمینان از عدم تکرار

در فهم مسئله ما باید بدانیم که مسئله واقعی چیست؟ آیا این مسئله در اثر تنبلی به وجود آمده است یا در اثر بی‌هدفی؟ باید مسئله را درست بفهمیم مثلاً یک نفر دارد غرق می‌شود نباید برای آن کپسول آتش‌نشانی پرتاب کرد و آیا این مسئله است یا یک حکم قطعی مثلاً بگوییم که حافظه‌ام ضعیف است و اگر به‌عنوان یک حکم قطعی نگاه کنیم، نمی‌توانیم آن را حل کنیم ولی اگر به‌عنوان یک مسئله باشد با خود می‌گوییم که چطور می‌توانیم، ذهنمان را تقویت نماییم و درنهایت باید مسئله را به‌دقت نوشت و تجزیه‌وتحلیل کرد چون چیزی که در ذهن است هیچ ارزشی ندارد.
جالب اینجاست که برخی از مسائل را اصلاً مسئله نمی‌بینیم مانند دیر رسیدن، کندی اینترنت، گم کردن یادداشت‌ها، طولانی شدن صحبت‌ها، پیدا نکردن کتاب و درنهایت باید بگوییم که هر چیزی که باعث رضایت ما نمی‌شود مسئله است و قابل‌حل است و وقتی ما با این جرئت به مسائل نگاه کنیم، می‌توانیم مسائل را حل کنیم؛ و باید ادبیاتمان را در رابطه با مسئله تغییر بدهیم. به مسئله دقیق شویم مثلاً مشکل فرزند باید دقیقاً مشخص شود که بابت چیست آیا برای ماشین است یا آزادی عمل یا دیر آمدن به خانه و در مرحله بعد باید قبول کنیم که مسئله قابل‌حل است و بجای اینکه بگوییم چرا این مسئله اتفاق افتاد بگوییم چگونه می‌توانم آن را حل کنم؟
گام دوم روش حل مسئله، انتخاب روش‌های حل مسئله است در این مرحله باید لیست راه‌حل‌های پیشنهادی را بنویسیم و برای این کار باید:
•    وقت اختصاصی برای رفع آن بگذاریم یعنی تمرکز کنیم و تمام حواس‌پرتی‌ها را از خودمان دور کنیم مثلاً موبایل
•    را ه حل‌های خود را با صدای بلند بگوییم و بنویسیم و در عمل با صدای بلند فکر کنیم.
•    برای پیدا کردن راه‌حل‌های بیشتر، آن مسئله را با دیگران مطرح کنیم.
•    و اینکه با خود بگوییم آیا کس دیگری در دنیا توانسته این مسئله را حل کند؟ اگر او توانسته پس من هم می‌توانم و اگر کسی نیست، ما باید اولین نفر باشیم.

چگونه هر مسئله ای را حل کنیم؟ – فلانی چکار می کرد؟!

•    و یک‌راه کار دیگر اینکه بگوییم اگر مثلاً فلانی بود چکار می‌کرد مثلاً اگر کسی در کار برگزاری سمینار است و توی کار خودش قبولش داریم با این مسئله برخورد می‌کرد چکار می‌کرد. یا مثلاً توی کار صنعتی هستیم می‌گوییم اگر آلمانی‌ها بودند چکار می‌کردند یا اگر ثروتمندترین آدم ایران بود الآن در مورد این مسئله چکار می‌کرد این مغازه و شرکت را چطوری مدیریت می‌کرد یعنی بهترین آدم را می‌گذاریم اینجا و بررسی می‌کنیم که چه رفتاری می‌کرد.

گوگل

•    مورد بعدی گوگل است ما معمولاً آن را فراموش می‌کنیم و خیلی مهم است که در مورد هر مسئله‌ای در گوگل جستجو کنیم. مثلاً چطور حافظه خوبی داشته باشیم یا چطور تنبلی را کنار بگذاریم.
گام سوم در حل مسئله اجرای روش‌های انتخابی است و در این راه نباید نگران باشیم و همه دنبال راه‌کار باشیم و وقتی‌که تعداد قابل قبولی راه‌حل پیدا کردیم باید آن را اجرا کنیم و زیاد منتظر یافتن راهکارهای دیگر نباشیم.
گام چهارم این است که پس از اجرای روش، بازخورد بگیریم و اینکه چطور بازخورد بگیریم؟
•    اول ببینیم که آیا نتیجه حاصل شد؟ مثلاً ارتباطمان با همسرمان خوب نیست و سی تا راهکار نوشتیم و از این سی مورد پنج‌تا به مرحله نهایی رسید یکی از آن‌ها را امتحان می‌کنیم و نگاه می‌کنیم که آیا نتیجه حاصل شد یا خیر؟
•    بعد چطور می‌شود که بهتر انجام شود؟ شاید بهتر باشد که دفعات بیشتری اجرا شود یا اینکه صبر بیشتری داشته باشیم و یا شاید ما خوب اجرا نکردیم.
•    و یا اینکه جه تغییراتی باید انجام می‌دادم؟
•    و برنامه بعدی برای دفعه بعد چیست؟
در گام پنجم و آخر در حل مسئله باید اطمینان حاصل کنیم که کاری که انجام می‌دهیم، درست است یا اینکه اشتباه می‌کنیم و داریم فقط دست‌وپا می‌زنیم به امید آنکه به‌جایی برسیم درصورتی‌که بعضی وقت‌ها ما باید شکست بخوریم یا اخراج شویم تا پیشرفت کنیم.

و در پایان چند نکته مهم را در مورد حل مسئله یادآوری می‌کنیم.

•    همه‌چیز باید در مورد مسئله نوشته شود.
•     باید تمرین کنیم که مسیر عصبی در مغز ما شکل بگیرد. مغز ما عادت دارد که وقتی مسئله پیش می‌آید فرار کند باید مغز را عادت بدهیم که تا مسئله به وجود می‌آید فکر کنیم.
•    به‌مرور اسطوره حل مشکلات خواهیم شد. وقتی‌که عادت می‌کنیم به حل مسئله، اسطوره حل مسئله می‌شویم یعنی هر مسئله‌ای که پیش می‌آید برای آن را ه حل پیدا می‌کنیم و بعد از مدتی هر کس از بیرون به ما نگاه می‌کند می‌بیند که ما هیچ غم و غصه‌ای نداریم ولی نمی‌دانند که ما مشکلات و مسائل را سریع حل می‌کنیم.

پیشنهاد می کنم حال که تا اینجا با ما همراه بودید؛ هدیه خود را از اینجا دریافت نمایید.
شاد، تندرست و ثروتمندتر باشید. علی پیشدار-مربی و مدرس آموزش سخنرانی، فن بیان و مهارت های ارتباطی

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *