چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟(قسمت اول)

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟

ده نکته بسیار مهم که در شروع سخنرانی باید رعایت شود:

شروع سخنرانی - چگونه یک سخنران موفق شویم؟ - استاد علی پیشدار

شروع سخنرانی – چگونه یک سخنران موفق شویم؟ – استاد علی پیشدار

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟(قسمت اول)

چرا شروع سخنرانی مهم است؟

شروع سخنرانی بسیار دشوار اما مهم است؛ زیرا در شروع ذهن شنوندگان آماده است و خیلی سریع تحت تأثیر قرار می‌گیرند. نتیجه‌ای که از ابتدای سخنرانی به دست می‌آید، آن‌قدر مهم است که نباید آن به شانس و تصادف ارتباط داد. بلکه باید در این باره به دقت مطالعه کرد و تصمیم گرفت.

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟

مجسم کنید زمانی که ذهن شنوندگان آماده است که هر کلمه‌ای را که بیان می‌کنید درک کنند، چگونه سخنرانی را شروع می‌کنید؟ چگونه می‌توانیم در ابتدای سخنرانی توجه شنوندگان را خیلی سریع به سمت خود جلب کنیم؟ در دنیای امروز، حوصله شنوندگان به حدی کم است که دوست دارند سخنران خیلی سریع آنچه را دارد، بدون حاشیه رفتن، بگوید؛ بنابراین شروع و مقدمه سخنرانی، باید به‌اندازه کافی مختصر و مفید باشد.

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟

ده نکته ای  که در شروع سخنرانی باید رعایت کرد:

۱- سخنرانی خود را خشک و بی‌روح و رسمی شروع نکنید

اجازه بدهید صحبتان آزاد، راحت، تصادفی و چاره‌ناپذیر جلوه کند. این کار را می‌توان با یادآوری اتفاقی که الآن روی‌داده و یا صحبتی که اکنون زده‌شده، انجام داد سخنران باید شنونده را راضی نگه دارد. شما باید ترس شنونده را از میان ببرید، از سوءظنش بکاهید و او را مجبور کنید سلاح خود را به زمین بگذارد و بگوید: «بیا باهم به تعقل بپردازیم». مثال: هرگاه برای تعدادی کارگر سخنرانی می‌کنید، با تنبیه و توبیخ آن‌ها سخن خود را شروع نکنید. بلکه سخنرانی خود را با خاطرات دلپذیر و همکاری صمیمانه‌ای که از خود نشان داده‌اند شروع کنید. به آن‌ها بفهمانید که در فکر پیدا کردن چاره‌ای برای دفع مشکلات آن‌ها هستیم. درهرحال به بهترین نظرگاه مشترک توسل بجویید. در این صورت عکس‌العملی که شنوندگان در برابر این عمل انجام می‌دهند شگفت‌آور و باورنکردنی است.

۲- سخنرانی  خود را با یک حکایت خنده‌آور شروع نکنید

متأسفانه یک سخنران کم‌تجربه، فکر می‌کند به‌عنوان یک سخنران باید حکایت‌های خنده‌آور بیان کند. اگر سخنران جلو جمعیتی از شنوندگان قرار بگیرد که برای شنیدن سخنرانی‌اش بلیت تهیه‌کرده باشند، ممکن است او را تشویق کنند و یا برعکس مسخره‌اش کنند. اکثریت افراد با سخنرانان همدردی می‌کنند، یعنی در ظاهر لبخندی می‌زنند حال‌آنکه در باطن به حالش تأسف می‌خورند که «چرا با مطرح کردن مطالب طنز، کاری انجام نداده است؟»

در تمام مدت سخنرانی هیچ کاری دشوارتر از خندان شنوندگان نیست. مزاح و شوخی کاری بسیار ظریف و دقیق است که بستگی به شخصیت افراد دارد. به یاد داشته باشید که هرگز خود داستان نیست که آن را خنده‌آور می‌کند بلکه، شیوه بیان مطلب نیز بسیار مهم است.

۳- شر وع سخنرانی نباید کاملاً جدی و متین و سنگین باشد.

سخنرانی خود را با گفتن مطلبی مرتبط با موضوع سخنرانی بیان کنید. در این صورت این نوع مطالب چندین بار بیش از حکایت‌های کهنه و پیش‌پاافتاده جهت شروع سخنرانی، مؤثر خواهد بود.

۴- صحبت‌هایتان را با عذرخواهی شروع نکنید.

اشتباه بزرگ دیگری که افراد تازه‌کار امکان دارد در شروع سخنرانی انجام دهند، این است که سخنرانی خود را با عذرخواهی شروع کنند و بگویند «البته من سخنران نیستم… آمادگی برای سخنرانی ندارم… حرفی برای زدن ندارم…» هرگز این کارها را نکنید!

درهرصورت اگر شما آمادگی صحبت کردن ندارید بدون اشاره به این مطلب سخنرانی خودتان را آغاز کنید. چراکه هرگز همه شنوندگان متوجه این مطلب نخواهند شد. پس چرا بی‌دلیل توجه همه افراد را به این موضوع جلب کنیم؟

سخنرانی خود را با این موارد شروع کنید.

۵- حس کنجکاوی را تحریک کنید.

پرندگانی را دیده‌ام که در جنگل پرواز می‌کرده‌اند و با کنجکاوی به من نگاه می‌کردند. یک نفر شکارچی را می‌شناسم که پارچه‌ای را دور خود می‌پیچید و در کوه‌های شیرکوه می‌خزید و به این وسیله حس کنجکاوی بزهای کوهی را تحریک می‌کرد و آن‌ها را به دام می‌انداخت.

آیا شما این مقدمه را یک شروع موفق برای سخنرانی می‌دانید؟ آیا شما با خواندن این متن توجهتان جلب نشد؟ آیا هر چه بیشتر

جلو می‌رفتید، بیشتر توجه نمی‌کردید؟ چرا؟ آِیا به‌این‌علت نبود که حس کنجکاوی شمارا تحریک کرد!

۶- از نویسندگان مجلات الگو بگیرید.

هر فردی که می‌خواهد سخنران شود، باید روشی را که نویسندگان مجلات برای جلب‌توجه فوری خواننده به کار می‌برند، موردمطالعه قرار دهد. شما بامطالعه مجموعه مقالات، مجلات، بیش از مطالعه مجموعه سخنرانی‌های چاپ‌شده می‌توانید مطلب یاد بگیرید.

۷- سخنرانی را با یک داستان شروع کنید.

اغلب ما دوست داریم که شنونده یک داستان باشیم خصوصاً داستان تجربیات افراد را دنبال می‌کنیم.

شروع سخنرانی با گفتن یک داستان سبب جلب‌توجه شنوندگان می‌شود و سخنرانی با شکست مواجه نخواهد شد زیرا این طرز بیان حرکت می‌کند، به جلو می‌رود و ما هم می‌خواهیم به دنبالش حرکت کنیم و ببینیم در آخر چه می‌شود.

۸- سخنرانی را بابیان مثالی ویژه آغاز کنید

برای شنوندگان معمولی خیلی مشکل است که برای مدت‌زمان طولانی جملات حاوی معانی و کلمات دور از ذهن را دنبال کنند. برای آنان، بیان مثال زنده آسان‌تر است. سخنرانی خودتان را با یک مثال زنده شروع کنید و علاقه شنوندگان را تحریک کنید. تجربه‌های زنده جداشده از زندگی خودتان می‌تواند باعث جلب‌توجه مخاطب و کنجکاوی آن‌ها شود.

۹- سخنرانی خود را بابیان جمله‌ای از یک شخصیت مشهور شروع کنید

سخنان شخصیت‌های برجسته همیشه سبب جلب‌توجه افراد می‌شود؛ بنابراین بیان یک‌سخن من است از یکی از بزرگان در شروع صحبت، یک‌راه مناسب برای جلب‌توجه شنوندگان است. «مثلاً دیل کارنگی در کتاب آیین سخنرانی خود می‌گوید، هیچ‌چیز به‌مانند سخنرانی نمی‌تواند یک شخص را معتبر و مشهور کند»

۱۰- در آغاز سخنرانی از شنوندگان سؤال کنید، یا  بین موضوع سخنرانی خود و علایق شنوندگان ارتباط برقرار کنید.

شروع سخنرانی بابیان یک سؤال، شنوندگان را مجبور می‌کند که به صحبت‌های او به‌دقت گوش دهند. طرح پرسش در ابتدای سخنرانی، یکی از ساده‌ترین راه‌های وارد شدن در قلب مردم و جلب‌توجه شنوندگان است

سخن را با مطلبی که موردتوجه شنوندگان است شروع کنید. این روش یکی از بهترین روش‌ها جهت شروع سخنرانی است. ما همه دوست داریم صحبت‌های را در مورد چیزهایی که علاقه داریم بشنویم.

مثلاً اگر در مورد لزوم معاینه پزشکی منظم صحبت می‌کنیم نباید در مقدمه سخنرانی خود در خصوص تاریخچه موسسه خدماتی سخن بگویید. شنوندگان علاقه‌ای ندارند که بدانند مثلاً چطور در فلان موسسه چطوری تأسیس‌شده است؛ اما همین شنوندگان بسیار علاقه‌مند هستند که بدانند چه‌کاری را انجام دهند که عمرشان طولانی‌تر شود. پس ا ما نشان ندهیم که همین مؤسسه چه نقش برجسته‌ای در زندگی آن‌ها بازی می‌کند؟ سخنانمان را می‌توانیم این‌طور شروع کنیم. آیا می‌دانید که بر طبق جداول بیمه عمر، شما چند سال می‌توانید انتظار داشته باشید که زنده بمانید؟

موفقیت شما در سخنرانی به کشف این راز بستگی دارد که از خود جرئت و شهامت زیادی نشان دهید و تشویق و تحسین و احترام و توجه آن‌ها را به خود جلب نمایید.

بنابراین؛ این ده نکته پاسخ شما خواهد بود به این سؤال که چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟

مطمئنن شما که تا اینجا این مقاله را مطالعه کرده اید؛ علاقه مند به آموزش سخنرانی و فن بیان هستید، دوره های جامع آموزش سخنرانی و فن بیان در بندرعباس- میناب و جزیره زیبای قشم توسط استاد علی پیشدار مدیر مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان برگزار می گردد. پپیشنهاد می شود با توجه به پیگیری های شما در این خصوص نسبت به ثبت نام و شرکت در این دوره اقدام نمایید. تلفن های مشاوره و  راهنمای شما ۰۷۶۳۳۵۱۱۲۴۵ و ۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰  هستند.

همچنین برای دریافت مطالب بیشتر و کسب مهارت های لازم در خصوص سخنرانی می توانید از طریق زیر کتاب سخنرانی به سبک شما را تهیه نمایید.  متشکرم

https://ganjenahan.com/product/%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D8%A8%DA%A9-%D8%B4%D9%85%D8%A7/

اشتراک این صفحه

3 Comments

  1. به موارد کاربردی و مفیدی اشاره کردید . از شما متشکرم

  2. با سلام
    مقاله تون تحت عنوان چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم عالی و مفید بود .
    مرسی بابت زحماتی که می کشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *